• 06

  • 05

  • 02

  • 03

  • 01

Zmarszczki

1. Jak powstają?
Zmarszczki są wynikiem starzenia się skóry, co jest bezpośrednio związane ze starzeniem się organizmu postępującym wraz z wiekiem. W przeciwieństwie do pozostałych organów, zmiany w skórze widoczne są po wielu latach. Choć nie mamy wpływu na genetyczne uwarunkowania, decydujące o tempie starzenia się skóry, mamy jednak wpływ na czynniki zewnętrzne.

Jest wiele czynników wpływających na powstawanie zmarszczek, są to np. promieniowanie słoneczne UVA i UVB (opalanie, solarium), palenie papierosów, gwałtowne odchudzanie, nieprawidłowa pielęgnacja, spadek poziomu hormonów, niewłaściwy sposób odżywiania, stresujący tryb życia, klimatyzacja, zbyt ekspresyjna mimika.

Wraz z wiekiem ulegają osłabieniu włókna kolagenu i elastyny stanowiące ważne składowe podścieliska łącznotkankowego odpowiadającego za prawidłowe napięcie skóry. Wolne rodniki i toksyny niszczą włókna kolagenu, a w organizmie spada poziom substancji (np. witaminy A, C, E ) stymulujących naturalna produkcję kolagenu. Efektem tych procesów jest zwiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek, wysuszenie i szorstkość oraz utrata właściwego kolorytu skóry.

Zmarszczki występują na różnych obszarach twarzy, ze względu na ich położenie i sposób redukowania wyróżniamy:

– Poziome zmarszczki na czole (zmarszczki związane z mimiką, które powstają u osób z dobrze wyćwiczonym mięśniem czołowym; likwidacja przy użyciu botox’u lub peelingu lekarskiego);

– Zmarszczki między brwiami (pionowe zmarszczki okolicy międzybrwiowej; likwidacja przy użyciu botox’u lub kwasu hialuronowego);

– Kurze łapki (zmarszczki wokół oczu w okolicy skroniowej; likwidacja przy użyciu botox’u lub mezoterapii kwasem hialuronowym);

– Bruzdy nosowo-wargowe (głębokie fałdy biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust; likwidacja przy użyciu kwasu hialuronowego);

– Zmarszczki palacza (pionowe zmarszczki górnej wargi – występują nie tylko u osób palących; likwidacja przy użyciu botox’u, mikrodermabrazji lub peelingu lekarskiego)

2. Jak usuwać zmarszczki?

Osobom, które chcą zapobiegać powstawaniu zmarszczek zaleca się unikać nadmiernego opalania, pić duże ilości wody w celu nawilżania skóry, przyjmować multiminerały i witaminy A, B, C, E.

Natomiast osobom, które borykają się z problemem zmarszczek, zaleca się zabiegi medycyny estetycznej, mające na celu zredukowanie zmarszczek. Poniżej przedstawiamy techniki, które są używane w celu usunięcia zmarszczek.

Botox – obecnie najpopularniejsza i najskuteczniejsza forma redukowania oraz zapobiegania powstawaniu zmarszczek, polegająca na wstrzyknięciu małych dawek preparatu w kilka precyzyjnie wybranych miejsc twarzy. Dzięki botox’owi impulsy nerwowe przepływające z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych zostają zablokowane dzięki czemu nie pracują zapobiegając powstawaniu zmarszczek. W latach 80’ botox był używany jako preparat leczniczy przy zaburzeniach skurczy mięśni jednak od XXI wieku stosuje się go w kosmetologii oraz stał się popularnym wśród kobiet i jest jednym z najbezpieczniejszych specyfików. Zabiegi z botox’u redukują aż do 80% zmarszczek, należy jednak pamiętać, że zabieg jest tymczasowy i należy go powtarzać aby utrzymać długotrwały efekt. Z zastrzyków botox’u korzysta coraz więcej mężczyzn. Przed wykonaniem zabiegu wielu lekarzy proponuje rewitalizacje skóry – zwłaszcza u osób z dużą wiotkością skóry, zwiększa to efektywność zabiegu. Zabiegi wykonuje się w gabinetach lekarskich bez znieczulenia.

Przeciwwskazania dla botox’u to ciąża, choroby układu nerwowego i sercowego, choroby mięśni oraz Alzhaimer.

Peelingi lekarskie – celem peelingów lekarskich jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej. Najczęściej stosowanym w peelingu kwasem jest TCA ( kwas trójchlorooctowy). Zabieg składa się z 4 etapów i polega na aplikowaniu preparatów o różnych stężeniach co pozwala zwiększać intensywność oddziaływania na skórę. Dobór stopni stężenia jest uzależniony od rodzaju cery i leczonych zaburzeń. Dzięki temu, poza działaniem złuszczającym, uzyskuje się efekt rozjaśnienia, nawilżenia czy odmłodzenia skóry. Po aplikacji lekarz neutralizuje działanie kwasu oraz nakłada preparat łagodzący o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających. Zabieg wykonuje lekarz. Sama procedura jest bezbolesna, jedynie pod koniec zabiegu można odczuwać pieczenie skóry. W kolejnych godzinach może pojawić się niewielki rumień i uczucie mocnego napięcia skóry. Po kilku dniach zaczyna się ona naturalnie złuszczać – w tym czasie nie należy stosować żadnych kosmetyków ścierających i przeprowadzać innych profesjonalnych peelingów. Przez kolejne trzy tygodnie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować kosmetyki z wysokimi filtrami. Peelingi lekarskie przeprowadzane są w serii zabiegów, których liczbę warunkuje charakter problemu i potrzeby pielęgnacyjne skóry pacjenta. Zwykle są one wykonywane minimum co 7, a maksymalnie co 14 dni przez okres 2-3 miesięcy.

Przeciwwskazania dla peelingu lekarskiego to przewlekłe zakażenia wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, choroby autoimmunologiczne oraz dermatoza ze stanem zapalnym. Ponadto do przeciwwskazań zalicza się obecność brodawek i znamion w miejscu poddanym zabiegowi, a także stosowanie retinoidów oraz fototerapię.

Kwas hialuronowy –jest to polisacharyd naturalnie występujący w ludzkim ciele, głównie w skórze, w różnorodnych stężeniach. Jedną z głównych jego cech jest wiązanie wody, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe nawodnienie tkanek. Cząsteczki kwasu hialuronowego zanikają w miarę upływu lat. Zabieg wypełnienia zmarszczek polega na udostępnieniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, aby przywrócić satysfakcjonujące nawilżenie tkanek skóry, które jest niszczone przez załamania skórne, powstałe na skutek ekspresji twarzy. Kwas hialuronowy wykorzystywany do wygładzania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zapewnia nam dużą wygodę, gdyż nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Godzinę przed zabiegiem miejsca, w które chcemy podać preparat smarujemy kremem, który w swoim składzie zawiera środek znieczulający. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Podawane są bardzo cienkimi igłami co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki lub w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia. Wypełnianie stosowane jest w celu usunięcia bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek okolicy oczu, międzybrwiowych, opadniętych kącików ust oraz modelowania owalu twarzy.
Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu wygładzania zmarszczek lub korekcji konturów twarzy. Natomiast powiększanie warg wymaga zwykle uzupełnienia po około 6 miesiącach.

Przeciwskazania dla kwasu hialuronowego to ciąża, karmienie piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry, opryszczka, trądzik, nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Galeria