Opadające powieki
1. Jak powstają?
Zwiotczenie powiek jest przede wszystkim wynikiem zmian wstecznych włókien kolagenowych i elastycznych skóry. Wraz z upływem czasu skóra powiek wiotczeje i pojawia się jej nadmiar. Prowadzi to do opadania powiek a zwisająca skóra często ogranicza widzenie. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny.
2. Jak usuwać problem opadających powiek?
Blefaroplastyka, zwana plastyką powiek jest najczęściej wybierana oraz najskuteczniejszą metodą poprawiania – odmładzani wyglądu oczu. Poniżej znajduje się szczegółowy opis metody blefaroplastyki.
Blefaroplastyka (plastyka powiek) – zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pacjent jest przytomny, lecz nieco wyciszony i rozluźniony, nie odczuwa żadnego bólu. Powieki i obszar wokół oczu są zdrętwiałe. Operacja korekcji powiek zajmuje przeważnie 1-3 godzin.
Przy korekcji powiek górnych lekarz wykonuje nacięcie w miejscu naturalnych bruzd na powiekach, następnie oddziela skórę od leżącej poniżej tkanki tłuszczowej i mięśni, usuwa zbędny tłuszcz i często wycina nadmiar skóry i/lub mięśni. Nacięcia mogą być przedłużone na kurze łapki i kąty oczu. Po operacji występują obrzęki i zasinienia wokół oczu. Dolegliwości te znikają po upływie tygodnia. Zwykle po 3-4 dniach zdejmowane są szwy, do tego czasu należy unikać wysiłku, a zwłaszcza nachylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Po 10 dniach można powrócić do pracy i zacząć stosować makijaż. Przez miesiąc dobrze jest zakładać ciemne okulary chroniące oczy przed światłem. Młodszy wygląd, który daje operacja, jest długoletni (5-10 lat), jednak nie jest trwały. Z upływem czasu skóra i mięśnie mogą ulegać ponownemu zwiotczeniu. Wtedy ponowny zabieg będzie skuteczny na kolejne 5-10 lat!
Przeciwwskazania do blefaroplastyki to zaburzenia krzepliwości, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz infekcje ropne w miejscach mających być operowanymi.