• flexsl03-szpitalny-04

  • flexsl03-szpitalny-02

  • flexsl03-szpitalny-03

  • flexsl03-szpitalny-05

  • flexsl03-szpitalny

Wyłuszczenie migdałków podniebiennych (Tonsillectomia)

Wskazania do wykonania zabiegu wyłuszczenia migdałków podniebiennych to:
– przewlekłe zapalenie migdałków i gardła
– nawracające anginy
– przebycie ropnia około migdałkowego
– objawy ogólnoustrojowe spowodowane infekcją toczącą się w migdałkach (choroba   reumatyczna, zapalenie nerek, posocznica występująca po anginie)
– wielkość migdałków utrudniająca oddychanie i połykanie (również w przebiegu zespołu bezdechów sennych występujących podczas snu
– podejrzenie nowotworu złośliwego migdałka

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – najczęściej lub ogólnym (narkozie).Okolicę migdałka ostrzykujemy lekiem znieczulającym ( w znieczuleniu miejscowym wcześniej powierzchniowo, lekiem w aerozolu, znieczulamy błonę śluzową gardła) i po nacięciu błony śluzowej oddzielamy od otaczających tkanek migdałek podniebienny wraz z torebką i ścinamy go specjalnym narzędziem zwanym pętlą, bez naruszania ciągłości łuków podniebiennych.

Jeżeli w trakcie zabiegu wystąpi krwawienie zaopatruje się je poprzez ucisk, podwiązanie naczyń lub elektrokoagulację. W postępowaniu pooperacyjnym najważniejsze jest, aby nie wywołać krwawienia z loży pomigdałkowej, dlatego początkowo najlepiej jeść pokarmy półpłynne (galaretki, serki homogenizowane, budyń itp.), miękkie, unikać potraw gorących i ostrych, cytrusów. Wskazane jest także unikanie gorących kąpieli, wysiłków fizycznych, zabronione jest przyjmowanie aspiryny i jakichkolwiek preparatów zawierających aspirynę (kwas acetylosalicylowy). Jako leki przeciwbólowe można stosować: paracetamol, ibuprofen, pyralginę. W pierwszych dniach po zabiegu możliwy jest: ból gardła, ból ucha, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, czasowa a niekiedy trwała zmiana głosu. W przypadku operacyjnego leczenia migdałków podniebiennych u pacjenta mogą wystąpić tzw. „ późne krwawienia” do 7-14 doby po zabiegu. W każdym przypadku wystąpienia krwawienia po operacji, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.