• 06

  • 05

  • 02

  • 03

  • 01

Owal twarzy

1. Dlaczego tracimy piękny owal twarzy?

Sprężysta, jędrna skóra to gwarancja wyraźnie zarysowanego owalu twarzy. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna ona wiotczeć. Dochodzi wówczas do zaburzeń w tkance łącznej skóry, głównie w jej włóknach podporowych, czyli w kolagenie i elastynie. Włókno kolagenowe, zbudowane z białek, kształtem przypomina mocno kręcony włos. Z czasem skręt ten staje się coraz luźniejszy, traci sprężystość, a naskórek zaczyna wiotczeć. Dzieje się tak nie tylko z powodu tzw. chronologicznego starzenia się skóry, związanego z działaniem układu hormonalnego i genetyką.

2. Jak odzyskać piękny owal twarzy?

Jest kilka technik wykorzystywanych w medycynie estetycznej, pozwalających na odzyskanie pięknego owalu twarzy. Poniżej szczegółowo zostały opisane te techniki.

Kwas hialuronowy –jest to polisacharyd naturalnie występujący w ludzkim ciele, głównie w skórze, w różnorodnych stężeniach. Jedną z głównych jego cech jest wiązanie wody, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe nawodnienie tkanek. Cząsteczki kwasu hialuronowego zanikają w miarę upływu lat. Zabieg wypełnienia zmarszczek polega na udostępnieniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, aby przywrócić satysfakcjonujące nawilżenie tkanek skóry, które jest niszczone przez załamania skórne, powstałe na skutek ekspresji twarzy. Kwas hialuronowy wykorzystywany do wygładzania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zapewnia nam dużą wygodę, gdyż nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Godzinę przed zabiegiem miejsca, w które chcemy podać preparat smarujemy kremem, który w swoim składzie zawiera środek znieczulający. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Podawane są bardzo cienkimi igłami co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki lub w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia. Wypełnianie stosowane jest w celu usunięcia bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek okolicy oczu, międzybrwiowych, opadniętych kącików ust oraz modelowania owalu twarzy.
Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu wygładzania zmarszczek lub korekcji konturów twarzy. Natomiast powiększanie warg wymaga zwykle uzupełnienia po około 6 miesiącach.

Przeciwwskazania dla kwasu hialuronowego to ciąża, karmienie piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry, opryszczka, trądzik, nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Mezoterapia – stosowana profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry – zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane s do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu.

Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znaczniej lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry. Podczas zabiegu lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle. Robi się je co 0,5-1,5cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia s niemal bezbolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, stosowany jest krem z substancją znieczulającą. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, dając efekt przedłużony 2-4 dni i w miarę zwiększania ilości zabiegów dochodząc nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów. Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry. Zalecana częstotliwość zabiegów to dla intensywnej fazy leczenia – 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy, natomiast dla fazy pielęgnacyjnej- 1 zabieg na 1-3 miesiące. Bezpośrednio po zabiegu nie należy stosować masaży, nie używać szorstkich ręczników. Przez kilka dnie nie należy stosować kremów, nie pić alkoholu oraz nie korzystać z sauny i solarium.

Przeciwwskazania do mezoterapii to alergie, ciąża oraz okres karmienia piersią, cukrzyca, stany zapalne na skórze, opryszczka, skóra źle tolerująca iniekcje, choroba nowotworowa, stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

Sculptra – preparat Sculptra wygładza głębokie bruzdy i zmarszczki ponadto przywraca utraconą objętość twarzy będące następstwem procesu starzenia. Sculptra jest preparatem medycznym przeznaczonym do wstrzyknięć zawierającym mikrocząsteczki kwasu L-polimlekowego. Polimery kwasu mlekowego występują w dużych ilościach w organizmie ludzkim, również używane są do produkcji nici chirurgicznych. Sculptra służy do bez operacyjnego liftingu twarzy. Efektem działania substancji jest stymulacja fibroblastów i produkcja własnego kolagenu, który uzupełnia niedobory w skórze. Zapewnia to naturalnie wyglądający efekt. Preparat działa stopniowo przywracając to co zostało utracone. Efekty leczenia mogą utrzymywać się przez ponad 2 lata. Na godzinę przed zabiegiem skórę należy pokryć kremem zawierającym środek znieczulający. Preparat Sculptra podajemy bardzo cienkimi igłami, które nie zostawiają śladów w miejsca wkłucia i do minimum redukują ból. Po przeprowadzonym zabiegu należy wykonać masaż leczonego obszaru skóry, co zapewni prawidłowe rozmieszczenie produktu. Po zabiegu mogą pozostać niewielkie zasinienia, zaczerwienienia, które ustępują po 2-3 dniach od rozpoczętego leczenia.

Przeciwwskazania dla preparatu Sculptra to ciąża i okres karmienia, zmiany zapalne w obrębie skóry, skłonność do występowania blizn przerostowych.