• 06

  • 05

  • 02

  • 03

  • 01

Rozstępy

1. Jak powstają?

Rozstępy to problem, z którym zmagają się głównie kobiety jednak często i mężczyźni mając z nimi problemy. Pojawiają się one zazwyczaj w okresie dojrzewania lub ciąży. Obecność rozstępów sprawia zazwyczaj, że skóra traci estetyczny i atrakcyjny wygląd więc dla większości kobiet walka z nimi jest kwestią niezwykle ważną. Rozstępy powstają w skutek zbyt szybkiego rozciągania się skóry, w trakcie którego zrywają się włókna kolagenowe tworzącą strukturę skóry. Przyczyną jest więc zazwyczaj gwałtowny wzrost masy ciała aczkolwiek rozstępy mogą być również spowodowane problemami hormonalnymi, ciążą, lub uwarunkowaniami genetycznymi. Rozstępy występują zazwyczaj w okolicach brzucha, ud, pośladków i piersi.

2. Jak usuwać rozstępy?

Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli zabierzemy się za usuwanie rozstępów jeszcze w fazie zapalnej (czerwone rozstępy). Pomoże tutaj stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz masaże. Warto jest również przejść się do gabinetu kosmetycznego i poddać się specjalnemu zabiegowi usuwającemu rozstępy – mezoterapii.

Mezoterapia – metoda niechirurgiczna pozwalającą na znaczną poprawę kondycji skóry i tym samym uzyskania efektu odmłodzenia. Wieloletnie narażenie na szkodliwe czynniki środowiska, stres, palenie tytoniu, używki, promieniowanie słoneczne doprowadza do niekorzystnych zmian w skórze. Mezoterapia pozwala na odwrócenie lub zahamowanie wielu niekorzystnych zmian. Zasadniczymi obszarami zastosowań mezoterapii są: odmładzanie i rewitalizacja skóry twarzy, szyi i dekoltu, leczenie cellulitu, leczenie rozstępów skóry oraz leczenie i profilaktyka łysienia. Podawane w skórę preparaty są mieszankami leków dostosowanych do konkretnego problemu klinicznego. Najczęściej stosujemy mieszaninę witamin, aminokwasów, krzemionki organicznej, mikroelementów, kwasu hialuronowego, wyciągów roślinnych. Zabiegi wykonywane są tylko przez lekarzy w formie wstrzyknięć bezpośrednio do skóry. Poza działaniem preparatów istotne znacznie ma również sam nakłucie skóry (wykonuje się ich kilkadziesiąt do kilkuset) z uwagi na stymulację syntezy kolagenu, poprawę ukrwienia skóry.

To stanowi przewagę mezoterapii igłowej nad tak zwaną mezoterapią bezigłową. Dzięki mezoterapii dochodzi do poprawy metabolizmu komórek, stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, powstaniu nowych naczyń krwionośnych, poprawy mikrokrążenia, prawidłowego odżywiania skóry, stymulacji regeneracji skóry – wymiany na nowe komórki, hamowaniu tworzeniu szkodliwych wolnych rodników oraz zwiększenia metabolizmu komórek tłuszczowych. Kwas hialuronowy wypełnia przestrzeń między włóknami kolagenowymi i ściąga wodę, dzięki temu skóra jest optymalnie nawilżona. Dzięki lepszemu unaczynieniu skóra jest lepiej natleniona, jaśniejsza, zdrowsza. Zabieg mezoterapii cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ śródskórne wprowadzanie substancji aktywnych gwarantuje szybkie i widoczne efekty rewitalizacyjne, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów. Podczas zabiegu powierzchnię skóry się odkaża. Lek w formie mieszanki przygotowanej prze lekarza – zwykle 3-4 składniki lub gotowego preparatu wstrzykuje się w odstępach 0,5-1,5 cm w leczony obszar. Wkłucia są wykonywane bardzo cienką igłą śródskórnie lub w przypadku cellulitu głębiej i są dobrze tolerowane przez pacjentów – niektórzy nie wymagają znieczulenia przed zabiegiem. W przypadku natrafienia na drobne naczynie może powstać niewielki krwiak. Po zabiegu skóra wygląda jak pokłuta, jednak zwykle ślady te giną w ciągu 1 doby po zabiegu. W przypadku powstania zasinienia przykłada się lód celem ograniczenia obszaru i przyśpieszenia gojenia. Po zabiegu ponownie odkaża się powierzchnię skóry stosuje się masaż w celu równomiernego rozprowadzenia preparatu. Mezoterapia jest skuteczna metodą pod warunkiem wykonania serii zabiegów. Są różne schematy podawania, ale na ogół są 3 fazy terapii: faza 1 – terapia uderzeniowa: 4 zabiegi w odstępach 1-2 tygodniowych; faza 2 – regeneracja skóry: 1 zabieg na miesiąc przez 2 miesiące; faza 3 – podtrzymanie efektów kuracji: 1 zabieg co 2-6 miesięcy.

Przeciwwskazania dla mezoterapii to nadwrażliwość na składniki preparatu, ciąża i karmienie piersią, niewyrównana cukrzyca, stany zapalne na skórze, opryszczka, zła tolerancja zabiegu (skóra naczyniowa), choroby nowotworowe, stosowanie leków przeciwkrzepliwych.