• 06

  • 05

  • 02

  • 03

  • 01

Drugi podbródek

1. Jak powstaje?

Drugi podbródek dodaje lat i dla wielu kobiet jest powodem zmartwień, a także przyczyną dyskomfortu i kompleksów. Na drugi, mało estetyczny podbródek „pracujemy same”. Nie tylko odżywianie i pielęgnacja ma wpływ na jego wygląd. Garbienie się, wadliwa postawa ciała, głowa wciśnięta w ramiona powodują utratę sprężystości włókien kolagenowych, utrzymujących podbródek. Gdy włókna wiotczeją, także mięśnie szyi i podbródka stają się słabsze, a w tkankach zaczynają rozrastać się komórki tłuszczowe.

2. Jak się pozbyć drugiego podbródka?

Aby usunąć drugi podbródek można skorzystać z jednej z dwóch oferowanych zabiegów medycyny estetycznej, a mianowicie lipolizy lub mezoterapii przy użyciu preparatu lipolitycznego. Poniżej przedstawione są szczegółowo obie techniki.

Lipoliza – jest to nowoczesna metoda medycyny estetycznej, której zadaniem jest nieoperacyjne usunięcie miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała. Zabieg polega na wstrzyknięciu w ściśle określone miejsca preparatu pod nazwą Fosfatydylocholina. Preparat jest wstrzykiwany za pomocą cienkich specjalnych igieł w określonej przez lekarza dawce bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja bez problemu wnika do wnętrza komórek powodując rozerwanie błony komórek tłuszczowych. Po wniknięciu do komórki tłuszczowej doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie wraz z lipoproteidami jest transportowany do wątroby gdzie tłuszcze są rozkładane a następnie zostają wydalone z organizmu. Zabieg jest w zasadzie bezbolesny pozostaje jedynie niewielki ślad po wkłuciu igłą. Miejsce wstrzyknięcia powinno się rozmasować co sprawi, że preparat rozmieści się równomiernie po okolicy nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Pacjent po zabiegu może wrócić do domu. Czas trwania zabiegu waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Liczba zaś zabiegów zależy przede wszystkim od grubości tkanki tłuszczowej, którą chcemy zredukować. Zabieg lipolizy powinien być powtarzany w odstępach od 3 do 6 tygodni minimum dwa do czterech razy. Po każdym zabiegu efekt zmniejszenia grubości tkanki tłuszczowej można zaobserwować po 3 tygodniach od wykonania zabiegu. Skóra po zabiegu jest jędrna i gładka, gdyż rozpad komórek gromadzących tłuszcz powoduje miejscową likwidację celullitu.

 

Zabieg lipolizy najlepiej wykonywać etapowo, ponieważ z jednej strony nie można podać zbyt dużej dawki leku a z drugiej strony po każdym etapie wstrzyknięcia preparatu widoczna jest redukcja tkanki tłuszczowej co pozwoli na ustalenie następnej dawki. Ponad 80% pacjentów uzyskuje satysfakcjonujący rezultat po 2-3 zabiegach ale jak w przypadku innych zabiegów z medycyny estetycznej pacjent nie może mieć zagwarantowanego pełnego sukcesu.

Przeciwwskazania dla lipolizy to ciąża i karmienie piersią, cukrzyca, choroby nerek i wątroby, zaburzenia związane z krzepliwością krwi, duża otyłość.

Mezoterapia – stosowana profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry – zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znaczniej lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry. Podczas zabiegu lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle. Robi się je co 0,5-1,5cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia s niemal bezbolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, stosowany jest krem z substancją znieczulającą. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, dając efekt przedłużony 2-4 dni i w miarę zwiększania ilości zabiegów dochodząc nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów. Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry. Zalecana częstotliwość zabiegów to dla intensywnej fazy leczenia – 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy, natomiast dla fazy pielęgnacyjnej- 1 zabieg na 1-3 miesiące. Bezpośrednio po zabiegu nie należy stosować masaży, nie używać szorstkich ręczników. Przez kilka dnie nie należy stosować kremów, nie pić alkoholu oraz nie korzystać z sauny i solarium.

Przeciwwskazania do mezoterapii to alergie, ciąża oraz okres karmienia piersią, cukrzyca, stany zapalne na skórze, opryszczka, skóra źle tolerująca iniekcje, choroba nowotworowa, stosowani leków przeciwkrzepliwych.