• 06

  • 05

  • 02

  • 03

  • 01

Nadmierna potliwość

1. Przyczyny nadmiernej potliwości.

Osoby z nadmierną potliwością mogą wydzielać olbrzymią objętość potu. To oznacza, że ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy (w zależności od tego, której części ciała dotyczy nadmierna potliwość) są stale wilgotne. To utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim. Nadmierna potliwość jest następstwem zwiększonej aktywności gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale szczególnie dużo rozmieszczonych jest na dłoniowej stronie rąk, stopach i pod pachami. Wiele różnych czynników może wywoływać nadmierne wydzielanie potu.

2. Jak wałczyć z nadmierną potliwością?

Medycyna estetyczna proponuje dwa różne sposoby leczenia nadmiernej potliwości. Jedną z nich jest blokada zakończeń nerwowych, które pobudzają gruczoły potowe (Botox). Drugą metodą jest usunięcie gruczołów potowych (Sim Lipo). Poniżej szczegółowo opisano obie metody walki z nadmierną potliwością.

 

Botox – obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej (botox). Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują od kilku miesięcy do roku. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są wzbogacone dla podtrzymania efektów zabiegami w gabinecie kosmetycznym pod kontrolą lekarza. Botox jest podawany w zastrzykach do skóry. Jest zalecany w leczeniu nadmiernej potliwości, a przez wiele lat był stosowany w terapii kurczu mięśni oczu, twarzy i szyi. Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje mała objętość (0.1-0.2 ml) roztworu Botox’u w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę obu pach. Niekiedy korzysta się z barwnika, który umożliwia zidentyfikowanie tych miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i które powinny być nakłuwane. Sesja leczenia trwa około 30 minut. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki, botox blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Wytwarzanie potu zmniejsza się od 50% do 87% po tygodniu od leczenia. Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem botox’u utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej, co następuje średnio po 7-12 miesiącach.

Przeciwwskazania dla botox’u to to ciąża i karmienie piersią, choroby układu nerwowego i sercowego, choroby mięśni oraz Alzhaimer.